نقد و تحقیق کلیپ Booksmart: نخستین تجربه‌ی کارگردانی عالی اولیویا وایلد | جشنواره SXSW

جشنواره‌ی کلیپ جنوب به جنوب غربی (SXSW) از اکران Bridesmaids (ساقدوش‌ها) تا Trainwreck (فاجعه) و Blockers (بازدارندگان) عادت جالبی در نمایش کلیپ‌های تجاری خاصی دارد تا نشان دهد زنان هم بامزه هستند. ولی دیگر نیازی نیست به این فکر کنید درصورتیکه چنین کلیپ‌هایی تنها درمورد‌ی زنان و دختران ساخته نمی‌شدند، بلکه توسط آن‌ها ساخته می‌شدند به چه شکل در می‌آمدند. چون الان کلیپ کمدی Booksmart ساخته شده، یک کمدی نوجوانانه‌ی خنده‌دار و خوش ریتم که اتفاقا نخستین تجربه‌ی کارگردانی اولیویا وایلد (Olivia Wilde) هم هست. این کلیپ با گروه بازیگرانی کمتر دیده شده ولی مستعد، قصه دو دوست دبیرستانی خجالتی را دنبال می‌کند که تلاش می‌کنند در شبی دیوانه‌وار خاطرات جالبی ازبرای خود رقم بزنند، ولی در عین حال فیلمی هست که شخصیت‌هایش شما را سورپرایز خواهند کرد.

بینی فلداستاین (Beanie Feldstein) و کیتلین دور (Kaitlyn Dever) نقش مالی و ایمی را گیم می‌کنند، رفقایی همیشگی که در دبیرستانی پر از احمق‌های پرجنب و جوش در دنیای خاص خودشان زندگی می‌کنند. ولی آن‌ها احمق نیستند: مالی دانش‌آموزی که خودش را از هرگونه سرگرمی محروم کرده تا جوان‌ترین قاضی دادگاه عالی تاریخ شود، متوجه می‌شود همکلاسی‌هایش نیز با وجود اینکه در طول مدرسه به خوشگذرانی هم پرداخته بودند قرار هست به دانشکده‌های مهمی رفته و در آینده شغل‌های خیلی خوبی داشته باشند.

وی به ایمی می‌گوید:‌ ‌”اونا دوتا کارو همزمان انجام دادن (درس خواندن و خوشگذرانی)، ولی ما احمقایی بودیم که تنها یک کار رو انجام دادیم.” شب قبل از فارغ‌التحصیلی ازبرای جبران این قضیه خیلی دیر هست، ولی این دو تصمیم می‌گیرند تلاش خود را بکنند، و به جشنی به میزبانی نماینده‌ی جذاب کلاسشان نیک (با گیم Mason Gooding) بروند. ایمی وقت انجام کارهای تازه مشکل دارد، ولی شرایط مالی فرق دارد: رایان، دختر اسکیت سواری که مالی عاشق اوست هم در این پارتی حضور دارد. ولی مشکل اینجاست ایمی و مالی طی این چهارسال هیچ رفاقتی با بچه‌های باحال دبیرستان نداشته‌اند، و اصلا نمی‌دانند مهمانی نیک کجا برگزار می‌شود. اینجاست که ماجراجویی آن‌ها شروع می‌شود.

چهار نویسنده‌ی زن کلیپ، شخصیت‌های اصلی را طی رسیدن به مقصد اصلی خودشان، از یک مهمانی خاطره‌انگیز عجیب به مهمانی بعدی می‌فرستند، و در هر مهمانی ما بیشتر با ایمی و مالی آشنا می‌شویم. در این کلیپ همچنین شاهد حضور افتخاری دوستان وایلد هستیم، که دوتا از جذابترین آن‌ها بچه‌های مایه‌دار دبیرستان جیجی (با گیم بیلی لرد (Billie Lourd)) و جرد (با گیم اسکایلر گیسوندو (Skyler Gisondo)) هستند: جرد سال‌ها تلاش کرده توجه همکلاسی‌هایی که از وی بدشان می‌آید را به خودش جلب کند،‌ ولی جیجی شخصیت عجیب‌تری دارد. وی که خودش را به عنوان دوست تازه به ایمی می‌چسباند، در این شب خاطره‌انگیز همه جا حاضر هست و در مهمانی‌های مختلف دیده می‌شود. وی همچنین به ایمی و مالی ماده‌ای توهم‌زا می‌دهد، که به کلیپ اجازه می‌دهد سکانسی خنده‌دار را بدون مجبور کردن شخصیت‌ها به انجام کاری خلاف عقیده‌ی خودشان به نمایش بگذارد.

بسیاری از موانع داستانی در اینجا کنار زده می‌شوند، گاهی ازبرای تعقیب عشق و گاهی تنها ازبرای خنده. دور و فلداستاین زوج بامزه‌ی جذابی تشکیل داده‌اند، که گاهی یادآور بهترین زوج‌های کمدی سینما هستند. ولی کلیپ به هر شخصیت اجازه‌ی خودنمایی فردی هم می‌دهد، تا عشق و عاشقی را در مکان‌های عجیبی پیدا کنند و همچنین نشان دهد همکلاسی‌هایشان چقدر ناراحتند که به چه دلیل تا آخر دبیرستان ازبرای خوشگذرانی صبر نکرده‌اند.

این ماجراجویی‌های فردی، که به خوشی‌های تند و تیز اولیه‌ی کلیپ آرامش می‌بخشند، به ما اجازه می‌دهند متوجه شویم وایلد چقدر عالی از پس کارگرانی این کلیپ برآمده هست – مخصوصا در مورد فراز و نشیب‌هایی که ایمی در آخرین ایستگاه این شب به یاد ماندنی تجربه می‌کند. هر کسی که زمانی در یک مهمانی شلوغ رها شده و تنها مانده در این کلیپ خاطراتش را به یاد خواهد آورد، ولی خوشبختانه لحظات ترس و تنهایی آخر کار این قصه نیستند.

پیام Booksmart با وجود تازه بودنش به اندازه‌ی کمدی‌های نوجوانانه قدیمی هست: دوستی و رفاقت مهمترین چیزی هست که ما به دست می‌آوریم، حتی درصورتیکه ندانیم در آینده چه اتفاقی ازبرای این دوستی خواهد افتاد. این درسی هست که درصورتیکه خودتان آن را تجربه کنید بهتر متوجه می‌شوید، ولی این کلیپ هم به زیبایی هرچه تمام آن را به نمایش می‌گذارد.

 

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *