مجموعه تلویزیونی Game of Thrones: توضیحاتی در مورد کار جیمی لنیستر در قسمت پنجم از فصل هشتم


پنجمین قسمت از فصل هشتم مجموعه تلویزیونی Game of Thrones (گیم تاج و تخت) توانست یکی از پرهیجان ترین اپیزود های تاریخ مجموعه تلویزیونی را به تصویر بکشد. قسمتی که خیلی از اتفاقات هشت فصل مجموعه تلویزیونی را جمع بندی میکند. یکی از اتفاقات با اهمیت این قسمت مرگ دو شخصیت متفاوت قدیمی،به این معنی جیمی و سرسی لنیستر بود که بحث های زیادی را به وجود آورد. بعضی از کار وی دفاع میکنند و بعضی دیگر با انتقاد نسبت به عمل وی سازندگان و نویسندگان مجموعه تلویزیونی را درخصوص کنار گذاشتن آرک رستگاری وی سرزنش میکنند. ولی آیا وی را میتوان لایق این انتقادات قرار داد؟ یا اینکه این کار جیمی لنیستر درواقع یک آخر واقعی و شاعرانه ازبرای شخصیتش محسوب میشود ؟! باما همراه باشید.

 

۱٫ تمام مسیر ها به سرسی ختم میشود

یکی از ویژگی های با اهمیت کرکتر جیمی لنیستر رابطه وی با خواهرش سرسی محسوب میشود. رابطه ای که از وقت کودکی آنها شروع شده و در دوران سلطنت رابرت به اوج خود می رسد. زمانی که وی توسط راب استارک در ویسپرینگ وود به اسارت گرفته میشود تلاش میکند تا هرچه سریع تر با فرار از چنگال آنها خودش را به سرسی برساند حتی درصورتیکه به قیمت جان فامیل خود تمام میشود. همانصورت که در اپیزود چهارم ازبرای برین توضیح میدهد وی حاضر بود ازبرای رسیدن به سرسی هزاران کودک و زن را در ریوران به قتل برساند و یک کودک ده ساله را از بالای برج به پایین پرتاب کند. چنین رفتاری نشان میدهد که هرقدر رابطه آنها متفاوت باشد ولی بازهم جیمی حاضر هست ازبرای سرسی در بدترین شرایط هرکاری انجام دهد و این رفتار به هیچ وجه تغییر نمیکند. پس طبیعی هست که جیمی سرسی را به کسی ترجیح دهد که تنها یک شب با وی بوده و ازبرای نجات جان خواهر خود به پایتخت بازگردد و از سمت ترک برین نشان دهنده این موضوع هست که هرچقدر جیمی بخواهد از سرسی دور شود در آخر تمام مسیر ها به وی ختم میشود.

 

۲٫ قتل سرسی،یک تئوری احمقانه

همزمان با پخش فصل هشتم این تئوری در میان طرفداران اوج گرفت که سرسی به دست برادرش جیمی کشته میشود. این تئوری برگرفته از یک پیشگویی درخصوص سرسی بود. جدا از اینکه مگی قورباغه حداقل در مجموعه تلویزیونی نسبت به مرگ سرسی به دست برادرش اظهار نظر نمیکند این موضوع که جیمی را قاتل وی بدانیم کمی دور از حقیقت بود مخصوصا زمانی که میبینیم وی ازبرای رسیدن به سرسی حاضر هست هرکاری انجام دهد. این دو اپیزود به خوبی نشان میدهد که همانند گذشته جیمی با تمام مشکلات ولی بازهم رسیدن و نجات سرسی را اولویت خود قرار میدهد. همانصورت که وی در این اپیزود به تیریون میگوید که مردم ازبرای وی اهمیتی ندارند به نجاتشان توسط شخص خودش در وقت شورش رابرت اشاره میکند ولی با این حال حاضر هست میان مردم و سرسی خواهرش را انتخاب کند که کاملا با شخصیت وی همخوانی دارد.

 

۳٫ زمانی برین هم جای سرسی را پر نمیکند

زمانی که جیمی پایتخت را ترک کرد همه به این موضوع فکر کردیم که ممکن هست جیمی با برین وارد یک رابطه احساسی شود و این اتفاق هم رخ داد که پس از هیاهوی پرسروصدای نبرد وینترفل به اوج خود رسید. ازبرای یک لحظه اینگونه بنظر میرسید که جیمی حاضر هست بدون توجه به مرگ احتمالی سرسی درکنار برین بماند ولی همانصورت که از شخصیت وی پیدا بود هرچه دورتر از سرسی قرار می‌گرفت بیشتر به وی وابسته میشد و همین دلیل سبب شد که برین را ازبرای نجات خواهرش ترک کند. جیمی حاضر شد ازبرای نخستین دفعه یک زن را به عنوان شوالیه برگزیند،با وی همبستر شود و خودرا ازبرای یک رابطه با برین اماده کند. ولی با به میان آمدن پای سرسی همه چیز تغییر کرد و جیمی ازبرای نجات جان خواهرش مجبور شد که برین را ترک کند. موضوعی که نشان دهنده پیچیدگی شخصیتی وی هست.

 


Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *