دنباله ای پرنقص، ولی سرگرم کننده از یک موزیکال کلاسیک

پس از گذشت ۵۴ سال از نسخه نوستالژیک Mary Poppins در آخر در کریسمس گذشته دنباله این اثر زیبا و پر خاطره به نمایش در آمد، ولی آیا این دنباله یک اثر شایسته ازبرای کلیپ اول هست؟ باید در جواب بگوییم که بازگشت مری پاپینز یک دنباله پر نقص ولی سرگرم کننده هست که با انتظارات بالای ما هم خوانی ندارد. دلیل این انتظارات بالا صبر ۵۴ ساله ازبرای یک دنباله خوب بوده هست، ولی فیلمنامه David Magee کار را مشکل کرده و به همین قصد تمام تلاش های جلو و پشت دوربین نیز حیف شده هست. درصورتیکه به قصد بازگشت یک شخصیت نوستالژیک با کلیپ همراه شوید، احتمالا جذب گرما و طراوت مری پاپینز خواهید شد، ولی به مرور با سرد شدن قصه و شخصیت ها از لحن و ریتم کلیپ خسته می شوید. با این حال کلیپ یک دنباله پر از ضعف و کاستی مطلق هم نیست و ستاره ای مثل Emily Blunt توانسته میراث جذاب مری پاپینز را به درستی ادامه دهد. با ما همراه باشید با تحقیق کوتاه این اثر…

کارگردانی و هدایت متوسط Rob Marshall

تقریبا بلافاصله پس از تماشای لحظاتی از کلیپ متوجه خواهید شد استخدام راب مارشال ازبرای این کلیپ کار کاملا اشتباهی بوده هست. با توجه به این که مارشال کارگردان کلیپ برنده اسکار سال ۲۰۰۲ به این معنی شیکاگو بوده و آن اثر نیز موزیکالی قابل توجه، نباید چشم به ضعف های کارگردانی بی ذوق در این کلیپ بست. هرچند بازگشت مری پاپینز را می توان به راحتی بهترین تلاش مارشال پس از شیکاگو دانست، ولی باز هم این اثر در رویکرد و نگاه کارگردان به کلیپ دچار مشکل هست. ازبرای مثال، انتخاب قاب و شات راب مارشال درست در نخستین صحنه شروع کلیپ به طرز عجیبی سینمایی نیست و تقریبا سحر و جادوی مورد احتیاج قصه را خراب می کند و به زحمت می توان از آن لذت برد. درصورتیکه مارشال کمی ذوق و انرژی بیشتر صرف اثر می کرد، بدون شک شاهد کلیپ بهتری می شدیم.

نقش های مکمل پوچ و خاموش

به طرز وحشتناکی در کلیپ بعضی از بی نظیر ترین و جذاب ترین بازیگران موجود در سینما، مانند مریل استریپ مشهور با نقش های کم رنگ و نامرئی کاملا از میان رفته اند. تصور شخصی مثل Meryl Streep که ۲۱ سال در قامت نامزد دریافت جایزه اسکار بوده هست، در نقشی مثل Topsy واقعا دردناک و دشوار هست. گیم استریپ با چهره به نظر نقاشی شده و لهجه به شدت وحشیانه و اغراق آمیز واقعا بد از کار در آمده و خالی از جذابیت هست. وضع بد بازیگران مکمل تنها ازبرای مریل استریپ نیست، بلکه کالین فرث نیز حال و فرم بهتری ندارد.

پیام اخلاقی ناامید کننده

کلیپ بازگشت مری پاپینز به دلیل مشکلات عظیم در فیلمنامه، سبب خلق یک مسئله نه چندان پر اهمیت در بدنه قصه می شود که تقابل میان انتخاب خانواده و خانه پدری هست. نتیجه گیری ساده و بدون تفسیر فیلمساز که کاملا قابل پیش بینی نیز هست، خالی از هر شکل پیام اخلاقی و یا اجتماعی هست. در نتیجه بازگشت مری پاپینز رابطه از هم گسسته ای را دوباره وصل نمی کند و یا از فروپاشی خانواده بنکس هم جلوگیری به عمل نمی آورد، به چه دلیل که اصلا خانواده بنکس دچار مشکل عجیبی نمی شوند که به توان از آن پیام اخلاقی خاصی دریافت کرد.

عملکرد ارزشمند Emily Blunt

بدون تعجب و یا هیچ شکل بزرگ نمایی خاصی، امیلی بلانت بهترین دست آورد و نکته کلیپ هست، عملکردی چشمگیر و گیرا که به درستی در ادامه مری پاپینز فراموش نشدنی جولی اندروز قرار می گیرد. هرچند این واقعیت کاملا آشکار هست که بلانت صرفا یک تقلید جذاب از اندروز انجام داده، ولی آنچه که چشمگیر و گیراست اعتماد به نفس اوست. مری پاپینز بلانت از یک حیله گری خاصی برخوردار هست که مال خود اوست.

سکانس انیمیشنی شگفت انگیز و جذاب

سکانس انیمیشنی کلیپ که در آن مری و بچه ها وارد یک کاسه چینی می شوند به شدت سرگرم کننده، عجیب و جذاب هست. آنچه در این ترکیب ۱۵ دقیقه ای خیره کننده به نمایش در می آید بهترین لحظات بازگشت مری پاپینز را تشکیل می دهند. این صحنه ها نمونه درست یک دنباله فانتزی و موزیکال هست و لحظاتی که مری و جک اجرای شگفت انگیزی را نیز اجرا می کنند بهترین استفاده کردن از موسیقی و عکس ها انیمیشنی و لایو اکشن را در این اثر شاهد هستیم. ولی نکته شگفت انگیز این سکانس بدون تردید سبک انیمیشنی ۲D آن هست، و این نکته زمانی جذاب تر می شود که بدانیم انیماتوریست افسانه ای James Baxter نیز در بازگشت مری پاپینز حضور داشته هست. صادقانه درصورتیکه چنین سکانسی در کلیپ راب مارشال نمی شد، می توان با قدرت اشاره کرد که بازگشت مری پاپینز به ضعیف ترین دنباله مورد انتظار سینما بدل می شد، ولی خوشبختانه شاهد چنین سکانس هایی نیز در این اثر هستیم.

شما کلیپ Mary Poppins Returns را چگونه اثری می دانید، آیا آن را دوست داشتید؟ نظرتان را با ما و دیگر همراهان آریا کلیپ به اشتراک بگذارید.

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *