بیوگرافی ولی واتسون (Emma Watson)

۱۵ آوریل زادروز بازیگر جذاب، محبوب و دوست داشتنی، ولی واتسون (Emma Watson)

 

 

اِما شارلوت دوئر واتسون (Emma Charlotte Duerre Watson) (زادهٔ ۱۵ آوریل ۱۹۹۰)، بازیگر و مانکن بریتانیایی زادهٔ فرانسه، شهر پاریس هست…وی با گیم در نقش هرمیون گرنجر در مجموعه کلیپ‌های هری پاتر به شهرت رسید. وی در حالی این نقش را گیم کرد که تنها ۱۰ سال داشت و قبل از آن، تنها در نمایش‌نامه‌های مدرسه‌اش به اجرا پرداخته بود. وی از سال ۲۰۰۱ تا ۲۰۱۱ در تمام کلیپ‌های هری پاتر در کنار دنیل ردکلیف (هری پاتر) و روپرت گرینت (رون ویزلی) نقش‌آفرینی کرد. اِما با گیم در کلیپ‌های هری پاتر موفق به دریافت جایزه‌های بسیار شد و حدود ۱۰ میلیون پوند نیز ثروت کسب کرد. طرفداران وی واتسونر نام دارند.

اِما شارلوت دوئر واتسون، در تاریخ ۱۵ آوریل ۱۹۹۰ (‎۲۶ فروردین ۱۳۶۹) در پاریس، فرانسه به دنیا آمد. مادر وی جاکولین لوسبی و پدرش کریس واتسون بودند که هر دوی آن‌ها شغل وکالت داشتند و اهل کشور انگلستان بودند. یکی از مادربزرگان ولی اهل فرانسه بود. اِما تا ۵ سالگی در فرانسه بزرگ شد و قبل از آن که به همراه مادر و برادر کوچک‌ترش، الکس به آکسفوردشایر، انگلستان (به انگلیسی: Oxfordshire) نقل مکان کند، پدر و مادرش از هم جدا شده بودند.

واتسون از ۶ سالگی به بازیگری علاقه پیدا کرد و ازبرای چند سال در شعبه تئاتر هنر استیج‌کوچ شهر آکسفورد آموزش دید و به صورت پاره وقت در تئاتر مدرسه‌ای که در آن درس می‌خواند به بازیگری، رقص و خوانندگی پرداخت. واتسون تا سن ۱۰ سالگی، تنها در نقش اول نمایش‌های مدرسه‌اش مانند «آرتور: سال‌های جوانی و شاهزادهٔ خوشحال» گیم کرده بود ولی هیچ‌گاه به صورت حرفه‌ای گیم‌ای انجام نداده بود. فعالیت‌های دیگر وی در مدرسه مسابقه دیسی پرت پوئتری کمپتیشن بود که در سن ۷ سالگی توانست نفر اول در گروه سنی خودش شود.

اتسون در ۹ سالگی ازبرای گیم در نقش هرمیون گرنجر انتخاب شد. وی پیش از این نمایش‌های مدرسه‌ای را اجرا می‌کرد. از سال ۲۰۰۱ تا ۲۰۱۱ وی در کنار دنیل ردکلیف و روپرت گرینت در ۸ کلیپ هری پاتر گیم کرده‌هست. واتسون با گیم در مجموعهٔ هری پاتر توانسته‌هست چندین جایزه و و بیش از ۱۰ میلیون پوند درآمد داشته باشد. در سال ۲۰۰۷، واتسون در دو کار غیر هری پاتری نیز ایفای نقش نمود یکی از آن‌ها کلیپ «کفش‌های باله» که اقتباس تلویزیونی از یک رمان و دیگری کلیپ پویانمایی با نام «افسانهٔ دسپیرو» می‌باشد. کفش‌های باله در تاریخ ۲۶ دسامبر ۲۰۰۷ با ۵٫۲ میلیون مخاطب پخش شد، و قصه دسپرو بر اساس رمانی با همین نام به قلم کیت دیکامیلو در تاریخ ۲۰۰۸ با فروش جهانی ۷۰ میلیونی خود روبرو شد.

 

 

در سال ۱۹۹۹ واتسون نقش هرمیون گرنجر در کلیپ هری پاتر و سنگ جادو را گیم کرد پس از این، در کلیپ‌های هری پاتر و تالار اسرار، هری پاتر و زندانی آزکابان، هری پاتر و جام آتش و هری پاتر و محفل ققنوس نیز شرکت داشت. طرفداران هری پاتر نظرات متفاوتی درموردٔ گیم واتسون به عنوان هرمیون گرنجر دارند. عده‌ای اعتقاد دارند که وی ازبرای این نقش بسیار مناسب هست و عده‌ای دیگر معتقدند که واتسون توانایی نمایش سستی‌ها و عیب‌های گرنجر را ندارد. شکایت عده دیگر از زیبایی وی هست. چون شخصیت گرنجر با توجه به نوشته‌های جی کی رولینگ کاملاً ساده هست (نه زشت و نه زیبا).

در سال ۲۰۰۷ اِما ازبرای نخستین دفعه گیم در فیلمی غیر از هری پاتر را تجربه کرد و در کلیپ تلویزیونی «کفش‌های باله» نقش «پائولین فوسیل» را گیم کرد؛ و در یک سال پس در انیمیشن «افسانهٔ دسپرو» حضور یافت و نقش شاهزاده پی را دوبله کرد. همچنین پس از آن، در کلیپ «هفته‌ای که با مریلین گذراندم» در نقش «لوسی» مشغول به کار شد. وی در کلیپ «مزایای سر به زیر بودن» نیز گیم کرده‌هست. در ژوئن ۲۰۱۲، معلوم شد که ولی واتسون ازبرای گیم در نقش ایلا در کلیپ «نوح» به کارگردانی «دارن آرونوفسکی» انتخاب شده‌هست. کلیپ‌برداری این اثر از چند ماه پس از انتخاب وی شروع شد و در مارس ۲۰۱۴ به اکران رسید.

در کلیپ حلقه بلینگ (محصول ۲۰۱۳)، ولی واتسون در نقش «نیکی» ظاهر شد. این کلیپ بر اساس حوادث واقعی گروه سارق «حلقهٔ بلینگ» ساخته شده‌هست. در این کلیپ اِما یک نسخه ساختگی از شخصیت «الکسیس نیرسا» را که یک شخصیت تلویزیونی و یکی از هفت نوجوانی هست که در دزدیدن‌ها دست داشته‌اند، گیم کرده‌هست. در حالی که نقدهای این کلیپ، حالتی ضد و نقیض داشته‌اند، ولی به تصویر کشیدن شخصیت نیکی توسط ولی واتسون، کمتر مورد توجه آن‌ها بوده‌هست. در همین حال، پرده سینماها در سال ۲۰۱۳ شاهد نقش‌آفرینی ولی واتسون در قالب یک نقش مکمل در یک کمدی آخرالزمانی نیز بود. این کلیپ، «این آخر هست» نام دارد که در آن، بازیگرانی مانند سث روگن، جیمز فرانکو، ولی واتسون و خیلی‌های دیگر یک نقش اغراق‌آمیز از خود را گیم کرده‌اند. وی در مورد حضور در این کلیپ گفته‌هست که نمی‌توانسته فرصت نخستین کمدی‌اش را در کنار بعضی از بهترین کمدین‌های سینما از دست بدهد.

یکی از کلیپ‌های ولی واتسون، «بازگشت» (به انگلیسی: Regression) هست که آلخاندرو آمنابار نویسندگی و کارگردانی آن بر عهده داشته‌هست. وقت اکران آن ازبرای سال ۲۰۱۵ در نظر گرفته شده بود. در این کلیپ، اِما در نقش مقابل اتان هاوک قرار گرفت. کلنیا کلیپ دیگر ولی واتسون هست که اکران آن هم در سال ۲۰۱۵ بود. اِما همچنین در نقش «بل» در کلیپ تازه «دیو و دلبر» نیز نقش‌آفرینی کرده‌هست. اِما ازبرای گیم در این کلیپ پیشنهاد گیم در نقش «میا» در کلیپ «لا لا لند» را رد کرد و این نقش به ولی استون رسید. وی در سال ۲۰۱۷ همراه تام هنکس در کلیپ دایره (Circle) ایفای نقش کرده‌هست

در سال ۲۰۰۵ میلادی، اِما کار مدلینگ خود را با گرفتن یک تصویر ازبرای مجله تین ویگ شروع کرد. وی جوان‌ترین ستاره‌ای بود که بر روی جلد این مجله قرار می‌گرفت. سه سال پس، خبرگزاری بریتیش پرس گفته داد که قرار بوده‌هست ولی واتسون جایگزین کیرا نایتلی به عنوان چهره کانال فشن هاوس شود؛ ولی این موضوع توسط هر دو سمت رد شد. در ژوئن سال ۲۰۰۹، پس از چند ماه که از شایعات می‌گذشت، ولی واتسون تأیید کرد که ازبرای مد پاییز و زمستانه بوربری با این شرکت همکاری خواهد کرد. اِما در شش حالت مختلف، مبلغی حدود ۸ میلیون پوند دریافت کرد. وی همچنین در مد بهاره و تابستانه بربری در ۲۰۱۰ در کنار برادرش، الکس واتسون و جورج کریگ (موزیسین) و نیز مت گیلمور و مکس هورد (مدل) ظاهر شد. در فوریه ۲۰۱۱، ولی واتسون موفق به کسب عنوان استایل آیکون از بریتیش اله توسط دیم ویویان وستوود شد. در همین حال، کار وی در زمینه فشن و مد با انتخاب وی به عنوان چهره لنکوم در مارس ۲۰۱۱ ادامه یافت.

 

 

پس از مدرسه ، واتسون یک سال ازبرای فیلمبرداری هری پاتر و یادگاران مرگ که در فوریه ۲۰۰۹ شروع میشد وقفه ای در تحصیل خود ایجاد کرد و گفته بود قصد ادامه تحصیلش را دارد و بعدها تایید نمود که دانشگاه بروان در پرویدنس رولد آیلند را انتخاب کرده هست. در مارس ۲۰۱۱ پس از ۱۸ ماه در دانشگاه ، واتسون عنوان کرد که دوره درسی را ازبرای ” “به تعویق می اندازد. اگرچه وی در کالج ورکستر آکسفورد طی سال تحصیلی ۲۰۱۱-۱۲ به عنوان “دانشجو مهمان” شرکت داشته بود. در ۲۵ می سال ۲۰۱۴ وی در رشته “ادبیات انگلیسی ” با مدرک کارشناسی از دانشگاه براون فارغ التحصیل شد.

واتسون فعالیت‌های بسیاری در راستای ارتقای تحصیل دختران انجام داده‌هست. در جولای سال ۲۰۱۴ به عنوان سفیر حسن نیت زنان سازمان ملل انتخاب گردید؛ و در کمپین she for he فعالیت‌های بسیار زیادی انجام داده اشت در سال ۲۰۱۸ مبلغ ۱ میلیون پوند ازبرای جلوگیری از آزار و اذیت جنسی پرداخته‌هست وی به رقص و ورزش علاقه زیادی دارد و از گیم‌های هاکی و تنیس لذت می‌برد. همچنین ماهی‌گیری را نیز می‌پسندد. وی معمولاً وقت خود را با گیم‌های رایانه‌ای و تنیس روی میز می‌گذراند. خانواده وی دارای دوگربه به نام‌های دومینو و بابلز هست که متعلق به وی و برادرش هستند. بازیگران مورد علاقه وی جانی دپ و جولیا رابرتز هست. همچنین اِما در وب‌سایت رسمی خود علاقه‌اش را به کارگردانی و تهیه‌کنندگی عنوان کرده‌هست. وی در بی‌بی‌سی عنوان کرد که یک مسیحی هست ولی دستورات آن را پیروی نمی‌کند.

 

Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *