بیوگرافی ولی تامپسون (Emma Thompson)


۱۵ آوریل زادروز بازیگر محبوب و دوست داشتنی، ولی تامپسون (Emma Thompson)

 

 

ولی تامپسون (Emma Thompson) (تولد ۱۵ آوریل ۱۹۵۹) هنرپیشه، کمدین و کلیپ‌نامه‌نویس انگلیسی هست. وی تاکنون موفق به دریافت جوایز بسیاری شده هست…از جمله این جوایز می توان به برنده شدن جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اول زن ازبرای گیم در فیمل هواردز اند (۱۹۹۲)، نامزد جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اول زن و نیز بازیگر نقش مکمل زن در کلیپ بازمانده روز (۱۹۹۳)، نامزد جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اول زن ازبرای کلیپ عقل و احساس (۱۹۹۵) اشاره کرد. ضمن اینکه وی توانست ازبرای نوشتن فیلمنامه کلیپ عقل و احساس (۱۹۹۵) برنده جایزه اسکار بهترین کلیپ‌نامه اقتباسی گردد.

تامپسون متولد ۱۵ آوریل ۱۹۵۹ در لندن به دنیا آمد. پدرش انگلیسی و مادرش اسکاتلندی بودند. پدر و مادرش، هردو بازیگر بودند. وی در دوران مدرسه،دانش آموزی موفق بود و پس از دوران دبیرستان در رشته ادبیات،وارد دانشگاه کمبریج شد. در آنجا با علاقه ای که به تئاتر داشت به گروه تئاتر فوتلایتز پیوست. وی کارش را با استندآپ کمدی شروع کرد و به تدریج به دنیای تئاتر و سینما و تلویزیون مسیر یافت. از نمایش های تئاتر که وی گیم کرده هست می توان به نمایش “من و دخترم” اشاره کرد که نقدهای مثبتی دریافت کرد و در نمایش “رویدادهای جنگ” جایزه ی آکادمی کلیپ و تلویزیون بریتانیا را از آن خود کرد…تامپسون از سال ۱۹۸۰ شروع به همکاری با رادیو بی بی سی کرد و دو سال پس به تلویزیون مسیر پیدا کرد و در چند مجموعه تلویزیونی تلویزیونی نظیر «جایی ازبرای نگرانی نیست» گیم کرد. وی سپس با با هنرپیشه و کارگردانی به نام کنت برانتا آشنا شد و پس همبازی با وی در نمایش هایی از قبیل “شاه لیر”،”رویای نیمه شب تابستان” و “با خشم به گذشته بنگر” در ۳۰ سالگی با وی ازدواج کرد.

تامپسون کار خود را در سینما با کلیپ هنری پنجم (۱۹۸۹) به کارگردانی و گیم همسرش کنت برانا شروع کرد…وی در این کلیپ نقش پرنسس کاترین را داشت و به خوبی از عهده آن برآمد. کلیپ مورد توجه و تشویق منتقدین جهانی قرار گرفت. سپس در کلیپ کمدی رمانتیک مرد قد بلند(۱۹۹۰) در کنار جف گلدباوم و روآن آتکینسون گیم کرد که فضای طنزی داشت. وی یکسال پس در کلیپ مرگ دوباره (۱۹۹۱) به کارگردانی کنت برانا و در کنار وی و اندی گارسیا و رابین ویلیام گیم کرد، ولی موفقیت تامپسون با کلیپ هواردز اند(۱۹۹۲) حاصل شد. این کلیپ که به کارگردانی جیمز ایوری با گیم آنتونی هاپکینز که براساس کتاب هواردز اند نوشتهٔ ادوارد مورگان فورستر ساخته شده بود توانست ازبرای وی جایزه اسکار و گلدن گلوب و بفتای بهترین بازیگر نقش اول زن را به ارمغان بیاورد. اخذ این جوایز توسط تامپسون درهای موقیت را به روی وی گشود و شهرت زیادی پیدا کرد که مسیر بازیگری اش را تغییر داد.

پس از گیم در کلیپ دوستان پیتر (۱۹۹۲) به کارگردانی کنت برانا، در سال ۱۹۹۳ وی در کنار آنتونی هاپکینز، در فیلمی به نام بازمانده روز (۱۹۹۳) که اقتباسی موفق از رمان کازو ایشیگوروی ژاپنی بود گیم کرد. وی ازبرای گیم در این کلیپ نامزد جایزه اسکار و جایزه گلدن گلوب و جایزه بفتای بهترین بازیگر نقش اول زن گردید. در همین سال وی در کلیپ به نام پدر (۱۹۹۳) به کارگردانی جیم شریدان ایرلندی گیم کرد. کلیپ اقتباسی از اتوبیوگرافی گری کوندلون ایرلندی هست که نقدی بر استعمارگری انگلستان و ظلم مشهود این کشور در ایرلند می باشد. ولی تامپسون توانست دفعه دیگر نامزد جایزه اسکار و گلدن گلوب بهترین بازیگر نقش مکمل زن گردد ولی در کمال ناباوری و از آنجا که با سیاست های اسکار همخوانی نداشت حتی یک جایزه را برنده نشد. از دیگر کلیپ های وی می توان به هیاهوی بسیار ازبرای هیچ (۱۹۹۳) و جونیور (۱۹۹۴) اشاره کرد.

 

 

ولی تامپسون سپس فیلمنامه ی کلیپ عقل و احساس(۱۹۹۵) را بر اساس رمان جین آستین،نوشت و با اصرار کارگردان این کلیپ آنگ لی و تهیه کننده نقش الینور را پذیرفت. کلیپ در هفت رشته نامزد اسکار بود که تامپسون نامزد جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اول زن گردید ولی در کمال ناباوری برنده جایزه اسکار بهترین کلیپ‌نامه اقتباسی گردید. وی همچنین جایزه گلدن گلوب بهترین کلیپ ‌نامه، جایزه بفتای بهترین بازیگر نقش اول زن، جایزه دومین مراسم جایزه انجمن بازیگران کلیپ را برنده شد و توانست نامزد جایزه بفتای بهترین بازیگر کلیپ‌نامه اقتباسی و نامزد جایزه گلدن گلوب بهترین بازیگر زن کلیپ موزیکال یا کمدی گردد. در همین سال بود که وی خبر جدایی از همسرش را عنوان کرد. پس از طلاق وی با هنرپیشه ای به نام گرگ وایز رابطه اش را شروع کرد.

ولی تامپسون در سال ۱۹۹۷ توسط مجله ی بریتانیایی امپایر به عنوان نود و یکمین بازیگر بزرگ همه ی وقت ها انتخاب شد و در سال ۲۰۰۱ عنوان پنجمین بازیگر بزرگ زن بریتانیا را از آن خود کرد…گیم وی در کلیپ بقایای روز(۱۹۹۳) به عنوان پنجاه و دومین نقش آفرینی عالی سینما انتخاب شد. وی سه سال پس در فیلمی جنایی به نام رنگ‌های بنیادین (۱۹۹۸) به کارگردانی مایک نیکولز در نقش یک مامور اف بی آی گیم کرد. وی که عمده نقش هایش کمدی و رمانتیک بود زیاد نتوانست در این کلیپ موفق ظاهر شود و کلیپ نیز موفقیت خاصی نداشت. وی سپس در یک مینی مجموعه تلویزیونی آمریکایی- کانادایی به نام فرشتگان در آمریکا(۲۰۰۳) در نقش پرستار امیلی/ زن بی‌خانمان/ فرشتهٔ آمریکا گیم کرد که در سال ۲۰۰۳ پر بیننده ‌ترین کلیپ تلویزیون کابلی بود و در عین حال واکنش مثبت منتقدان را نیز به همراه داشت. وی توانست ازبرای گیم در نقش کارن در کلیپ کمدی رمانتیک در واقع عشق (۲۰۰۳) به کارگردانی ریچارد کرتیس، نامزد جایزه بفتای بهترین بازیگر نقش مکمل زن گردد. همچنین جایزه انجمن منتقدان کلیپ لندن ازبرای بازیگر نقش مکمل زن سال بریتانیا را نیز برنده شد. همچنین در همین سال در کلیپ تصور آرژانتین (۲۰۰۳) به کارگردانی کریستوفر همپتون گیم کرد که البته با انتقادهای کوبنده منتقدین همراه شد. در انتهای همین سال وی با گرگ وایز ازدواج کرد و حاصل این ازدواج دختری به نام گایا رامیلی می باشد.

سال ۲۰۰۴ نقش متفاوت دیگری ازبرای ولی تامپسون انتخاب شد که در کلیپ هری پاتر و زندانی آزکابان (۲۰۰۴) به کارگردانی آلفونسو کوارون بود. وی در این کلیپ در نقش سیبل تریلانی، استاد درس پیشگویی در هاگوارتز گیم کرد. وی در قسمت های بعدی این سری کلیپ به نام های هری پاتر و محفل ققنوس (۲۰۰۷) و هری پاتر و یادگاران مرگ – قسمت دوم (۲۰۱۱) در همین نقش ظاهر شد. ولی یکی از بهترین و با احساس ترین نقش های این بازیگر شخصیت دایه مک‌فی در کلیپ ننی مک‌فی (۲۰۰۵) هست. تامپسون در این کلیپ نقش دایه ای را دارد که قدرتهایی جادویی داشته و به خانه ای پا می گذارد که بچه های شرور آن هر هفته یک دایه عوض کرده اند. قصه کودکانه کلیپ که در بستر جنگ جهانی می گذرد بهانه ای می شود تا رشادتهای سربازان انگلیسی در برابر نازی ها به تصویر کشیده شود. تامپون دفعه دیگر در این نقش طاهر می شود که در فیلمی با نام ننی مک‌فی و بیگ بنگ (۲۰۱۰) هست.

جدا از بازیگری ولی تامپسون ۱۲ فیلمنامه نوشته و در چند انیمیشن مشهور صداپیشه بوده هست که از آن جمله می توان به ملکه دلیر در انیمیشن دلیر (۲۰۱۲) و کاپیتان آملیا در سیاره گنج (۲۰۰۲) اشاره کرد. نجات آقای بنکس (۲۰۱۳) فیلمی درام در شکل زندگینامه به کارگردانی جان لی هنکاک بود که تامپسون در آن در نقش پی…ال. تراورز، مؤلف کتاب مری پاپینز گیم کرد. وی نامزد جایزه گلدن گلوب بهترین بازیگر زن کلیپ درام، نامزد جایزه بفتای بهترین بازیگر نقش اول زن، و نیز برنده جایزه امپایر بهترین بازیگر زن گردید. سوخته (۲۰۱۵) به کارگردانی جان ولز و بچه بریجت جونز (۲۰۱۶) به کارگردانی شارون مگوایر از دیگر آثار بازیگری این بازیگر می باشد.

 


Leave a comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *